Неділя, 05 липня 2020, 14:24
Повна версія сайту
;

Права і техпаспорт в смартфоні: що може новий додаток "Дія"

11:25 08.02.2020    Коментарі  
 

В Україні запроваджують електронні зразки документів - водійські права, техпаспорти і цивільні посвідчення особи. Вже зараз е-права можна пред'явити патрульному поліцейському замість звичної друкованої "корочки". Все це реалізовується за допомогою смартфона або будь-якого іншого електронного гаджета, який має доступ в Інтернет, а також спеціального мобільного додатку. Втім, не поспішайте викидати свої паперові документи - вони стануть в нагоді, поки електронні посвідчення повністю не замінять друковані. А на це ще знадобиться певна кількість часу. Розберемося в недоліках і перевагах запропонованих нововведень.

Кабмін поетапно впроваджує в життя концепцію «держава в смартфоні», що повинно спростити взаємодію громадян з чиновниками, відповідно сприятиме зменшенню (а то й викоріненню) корупції у цій сфері. На сьогоднішній день практично реалізована діджіталізація водійських посвідчень, свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу (техпаспортів) і цивільних посвідчень особи (паспортів). Завдяки чому Україна увійшла в десятку країн світу, які ввели в дію цифрові версії основних офіційних документів.

Буквально на днях Уряд дозволив використовувати електронні водійські права для посвідчення особи під час купівлі квитків на поїзд і літак, а також при проїзді в них.

Про це повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій на своїй сторінці в Facebook: «Ми зробили маленький крок для зручності пасажирів. Хто з вас не забував паспорт, коли він так потрібен в аеропорту або в поїзді. Погодьтеся, значно важче забути телефон, з яким ми майже цілодобово не розлучаємося ».

За словами міністра, уряд підтримав впровадження подібного експерименту. Під час подорожі поїздом, а також в аеропортах при реєстрації і оформленні багажу на внутрішніх авіарейсах для посвідчення особи пасажира можна буде використовувати електронне посвідчення водія замість звичного друкованого паспорта.

Отже, як оцифрувати свої документи? Це можна буде зробити за допомогою спеціального мобільного додатку «Дія» для будь-якого смартфона або іншого електронного гаджета з можливістю доступу в Інтернет, яке ось-ось має з'явитися на Play Market і App Store.

Як експеримент додаток запустили ще наприкінці листопада 2019 року, і за цей час в ньому зареєструвалися близько 5 тисяч українців. На стадії бета-тестування додаток дозволяло зберігати в електронному форматі водійські права і техпаспорт на автомобіль. Офіційна презентація програми була запланована на 30 січня, проте в цей день з'явилася інформація про те, що захід переноситься ще на тиждень.

Оцифрувати свої документи зможуть не всі охочі

По суті, все просто. Спочатку «Дію» потрібно завантажити у магазинах додатків для Android та Apple на свій електронний гаджет. Потім - зареєструватися в ньому через онлайн-банкінг. На сьогодні додаток погодилися підтримувати 16 найбільших українських банків. Далі - придумати чотиризначний код і включити завантаження документів. Якщо всі відомості про вас є в єдиній інформаційній системі МВС, то електронні документи згенеруються автоматично. Правда, не всі посвідчення можна буде оцифрувати, а тільки відносно нові.

За повідомленням прем'єр-міністра України Олексій Гончарука, в рамках створення мобільного застосування «Дія» були оцифровані 6 мільйонів водійських посвідчень, виданих з 2013 року, і 8 мільйонів свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу.

Зокрема, за розпорядженням уряду е-права та е-техпаспорти мають бути прийняті співробітниками патрульної поліції нарівні з друкованими. Тобто водієві на вимогу правоохоронців достатньо буде пред'явити електронну версію документів на смартфоні або іншому гаджеті. При цьому патрульний за допомогою вже свого гаджета зможе відсканувати QR-код документів і отримати в базі даних повну інформацію про їх власника.

Розробники «Дії» запевняють, що тим, хто оцифрував свої посвідчення, не варто переживати з приводу захисту персональних даних - адже QR-код в додатку діє протягом трьох хвилин. І навіть якщо хтось із недобросовісних співробітників сфотографує і захоче згодом скористатися цим електронним ключем, той вже не спрацює. Відсутність Інтернету (наприклад, за межами населених пунктів або в сільській місцевості) також не буде перешкодою для перевірки поліцією електронних прав і техпаспортів - серія і номер посвідчення в будь-якому випадку відображаються в смартфоні. Далі правоохоронці зв'язуються з черговою частиною вже по мобільному телефону і на підставі наявних даних з'ясовують всю необхідну інформацію про водія у своїх колег.

До речі, є ще одна важлива особливість е-прав: якщо ви потрапили в ДТП, поліція не зможе фізично їх вилучити. У разі рішення суду про позбавлення водія права керування автомобілем йому потрібно буде добровільно здати свою "корочку" до відділу адміністративної практики патрульної поліції. Навряд чи варто розраховувати на активність водіїв, які проштрафилися - засобів боротьби з цими побічними ризиками поки немає.

Крім водійських посвідчень і свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу автори програми «Дія» планують оцифрувати також ID-карти і зарубіжний біометричний паспорт. Завдяки чому найнеобхідніші для людини документи будуть завжди з ним (якщо, звичайно, не забувати свій смартфон будинку).

Однак в уряді попереджають, що електронні закордонні паспорти повністю не замінять звичайні і не дадуть можливість використовувати смартфон для перетину кордону. Однак всередині країни про друкованому паспорті незабаром можна буде забути.

Джерело: fakty.ua


Автор: Чернігівщина: події і коментарі
Коментарів ще немає